Rady a návody - ako používať naše výrobky
NEHOVORTE IM TO, ALE UKÁŽTE IM TO.
Mužom stojacim za týmto výrokom je sám Ernest Hemingway. Odpovedal ním na otázku reportéra, ako sa stať úspešným spisovateľom. Vzali sme si Hemingwayove slová k srdcu. Namiesto písomných inštrukcií, sme sa rozhodli urobiť sériu inštruktážnych videí, ktoré Vás majú inšpirovať a poradiť vám.
Použitie farieb na báze ľanového oleja v interiéri, si vyžaduje vedomosti a skúsenosti. Farba musí byť nanesená vždy v tenkých a rovnomerných vrstvách. Je dôležité rešpektovať predpísaný čas schnutia. Na nanášanie farby používajte kvalitné štetce z prasacích štetín .
Pozn.: Ak nie je uvedené inak, tak pri natieraní v interiéroch pridajte do farby o 1% sušidla (sikatívu) naviac (10 ml/1 liter farby). Pozrite si inštruktážne videá.
NÁTERY – INTERIÉR
Pretieranie farbených povrchov matným bielym náterom
Toto video vám ukáže, ako pretrieť už predtým natretý povrch matným bielym náterom.
Natieranie matnou bielou ľanovou farbou
Toto video ukazuje ako maľovať v interiéri matnou ľanovou farbou.
Natieranie nových stolárskych výrobkov bez riedenia terpentínom.
Natieranie nových stolárskych výrobkov bez riedenia terpentínom.
Natieranie odtieňom Atická biela
Natieranie nových stolárskych výrobkov v interiéri odtieňom Antická biela.
Jednovrstvové nátery stolárskych výrobkov v ineriéri
Jednovrstvové nátery stolárskych výrobkov v interiéry.
Oživenie tehlovej podlahy za pomoci vosku a ľanového oleja
Tehlové podlahy sú krásne a odolnejšie voči praskaniu ak sa ošetria ľanovým olejom a ľanovým voskom. Sú tak odolnejšie a ľahšie sa čistia.
Oživenie stolárskych výrobkov pomocou ľanového vosku
Neošetrené drevo v priebehu rokov zmatnie. V tomto videu vám ukážeme, ako ľahko prinavrátiť pôvodný lesk vnútornému vybaveniu. Takéto oživenie zároveň zvýši jeho odolnosť proti opotrebovaniu a poškodeniu.
Impregnácia (napúšťanie) borovicovej podlahy lazúrou
V tomto videu vám ukážeme, ako impregnovať neošetrenú drevenú podlahu lazúrou, a tým zvýšiť jej životnosť.
NÁTERY – EXTERIÉR
Náter fasády ľanovou farbou zriedenou terpentínom
Toto video vám ukáže, ako natrieť drevenú fasádu ľanovou farbou. V tomto prípade sa farba zriedi terpentínom. Takéto ošetrenie zaistí drevu ochranu. Konečným výsledkom bude polo-matný lesk.
Náter fasády ľanovou farbou bez riedenia terpentínom
Toto video vám ukáže, ako natrieť drevenú fasádu ľanovou farbou. Takéto ošetrenie zaistí drevu ochranu. Konečným výsledkom bude polo-matný lesk.
Pretretie stolárskych výrobkov v exteriéri
Toto video ukazuje, ako premalovať stolárske výrobky v exteriéri ľanovými farbami. V tomto videu, natrieme staré dvere do pivnice a vložíme novú okennú tabuľku.
NÁTERY – OKNÁ
Okná patria k tým prvkom na našich domoch, ktoré sú vo veľkej miere vystavené poveternostným podmienkam. Natieranie ľanovým olejom patrí k tradičným spôsobom ošetrenia, ktorý zabezpečuje vynikajúcu ochranu a krásny výsledok. Ak máte okno, ktoré bolo pôvodne natreté syntetickou farbou, môžete pokračovať natieraním ľanovou farbou a dosiahnete dobré výsledky.
Video ukazuje, ako zaobchádzať pri oknách s ľanovou farbou, krok za krokom, s cieľom dosiahnuť čo najlepšie výsledky napriek tomu, že ste nikdy predtým na okná ľanový olej nepoužívali.
NÁTERY PROTI HRDZI
Už istý čas vyrábame ľanovú farbu, ktorá chráni kov pred hrdzou – iron oxide minium – a od našich zákazníkov sme už dostali veľa priaznivých ohlasov.
Prvýkrát sme sa o iron oxide minium dozvedeli z knihy Hantverkets bok Måleri ( Kniha o maliarskom remesle), z jej druhého vydania, ktoré vyšlo v roku 1934. V nej sa píše: „Iron oxide minium má veľmi dobré krycie vlastnosti a z čisto chemického hľadiska je úplne neutrálne, čo z neho robí mimoriadne vhodný náter s preventívnym účinkom proti korózii. Zdá sa, že olejová suspenzia iron oxide minium má tiež konzervačné účinky na drevo.“ Toto bola jediná informácia, ktorú sme mali pred takmer 15 rokmi, keď sme začali testovať ekologickú alternatívu k toxickému červenému oxidu olovnatoolovičitému.
Pigment, ktorý pre výrobu tejto farby používame, pochádza zo Španielska. Je to minerálny pigment zvaný hematit a jeho štruktúra je taká, že náter vzhľadovo pôsobí ako rybie šupiny. Keďže sú ešte spojené ľanovým olejom, pre vodu je veľmi ťažké preniknúť (cez takýto náter) až k povrchu kovu.
Pri natieraní kovových povrchov v exteriéri sa ako pigment tradične používa grafit. Grafit nechráni pred hrdzou, preto treba železné povrchy natrieť základnou farbou iron oxide minium. Grafit sa v literatúre prvýkrát spomína v roku 1604. Je to minerálna modifikácia uhlíka s kovovým leskom a používa sa napríklad na výrobu túh do ceruziek. Vzhľadom na charakter pigmentu, Grafitová ľanová farba, ktorú vyrábame, má trochu inú konzistenciu ako naše ostatné farby. Grafit sa ľahko otiera a preto by sa nemal používať napríklad na sedadlá stoličiek.
STAROSTLIVOSŤ O NÁTERY
V závislosti od miery vystavenia slnečnému svetlu, začne ľanová farba po čase blednúť, v prvom rade na južne orientovaných plochách. Je to dôsledok rozkladu ľanového oleja vo farbe. Proces zmatňovania farby je prirodzený a nevyžaduje žiadny bezprostredný zásah. Keď je už farba úplne matná, stáva sa „kriedovitou“, t. j. pri dotyku sa otiera, ale od podkladu sa neodlupuje. Ako pozitívnu stránku procesu „skriedovatenia“ môžeme vnímať, že „farba sa sama čistí“ čo znamená, že akákoľvek nečistota, prípadne pleseň alebo riasy sa z povrchu dostávajú preč. Môže to však spôsobiť určité praktické problémy, napríklad farba zo záhradného nábytku môže zanechať fľaky na odeve. Radi by sme však zdôraznili, že proces rozkladu ľanovej farby nastáva iba v exteriéri. V interiéroch majú ľanové nátery takmer neobmedzenú životnosť.
Údržba drsných pílených povrchov z hrubého reziva ľanovým olejom s terpentínom
Dostatočne očistite povrch. Zmiešajte rovnaké množstvo surového ľanového oleja a terpentínu a naneste na povrch jednu tenkú vrstvu. Presvedčte sa, či sa ľanový olej vsiakol do podkladu a odstráňte prebytočný olej suchým štetcom.
Údržba hladkých opracovaných povrchov iba čistým ľanovým olejom
Očistite plochu, s ktorou chcete pracovať a natrite na ňu štetcom tenkú vrstvu surového alebo prevareného ľanového oleja. Po pol hodine zotrite všetok prebytočný olej. Náter znovu nadobudne svoju pôvodnú farbu a lesk.
Kedy premalovať?
Ak povrch natretý ľanovou farbou zmatnie, mnohí si myslia, že je ho potrebné pretrieť. Pokiaľ ide o trvanlivosť, náter ľanovou farbou vydrží v exteriéroch dlho aj s matným vzhľadom. Vhodný čas na pretretie povrchu môže prísť po 8 – 15 rokoch, ale aj to najmä z estetických dôvodov a nie kvôli trvácnosti farby.